O AVTORJU: Oton Župančič

Oton Župančič se je rodil 23.1.1878 v Vinici v Beli krajini. Svoje otroštvo je preživel v imenovanem kraju, kasneje pa je začel obiskovati osnovno šolo v Novem mestu, kjer jo je tudi zaključil. Nato se je vpisal v gimnazijo in jo uspešno končal v Ljubljani. Po maturi pa se je odpravil na Dunaj, kjer je študiral zgodovino in zemljepis. Študija pa žal ni nikoli dokončal.

Svoje odraslo obdobje je preživel v Parizu, na Dunaju in tudi v Ljubljani. V rodni domovini se je preživljal s prevajanjem in delom dramaturga in kasneje upravnika v ljubljanskem gledališču. Bil je tudi predsednik Društva slovenskih književnikov ter član Slovenske akademije za znanost in umetnost.

Umrl je 11. 6. 1949.

………………………………………

Še nekaj zanimivosti o avtorju:

– bil je eden od štirih predstavnikov slovenske moderne.

– ena najbolj znanih pesniških zbirk, ki jih je zapisal so Pisanice, ki so dobile ime po velikonočnih pisanicah.

– najbolj poznano delo Otona Župančiča pa je prav gotovo Ciciban.

Rac rac racman, kam racaš?
Rac rac racman kaj mi daš,
pa povem ti, kje je mlaka,
tam te tvoja račka čaka –
račka žabice lovi,
sebi tri in tebi tri.

Učencem podamo preluknjano besedilo, ki naj ga po svoji domišljiji kar najbolje dopolnijo.

Rac rac ______, kam _______?
Rac rac _______ kaj mi daš,
pa povem ti, kje je ______,
tam te tvoja _______ čaka –
račka _______ lovi,